Jaki CMS wybrać przy tworzeniu strony firmowej?

projektowanie stron internetowych

Systemy CMS pozwalają na wygodne oraz proste zarządzanie całą stroną albo sklepem internetowym. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów CMS-ów – zarówno płatnych, jak i też darmowych. Jaki CMS dla firmy wybrać? Sprawdź nasze propozycje.

Najlepszy CMS dla strony firmowej – jaki wybrać?

CMS, czyli System zarządzania treścią (z ang. Content Management System) służy do łatwego modyfikowania, organizowania oraz publikowania strony www, bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy programistycznej czy technicznej z zakresu serwisów internetowych. CMS-y są zazwyczaj tak proste i intuicyjne w obsłudze, że poradzą sobie z nimi nawet osoby bez wykształcenia i kwalifikacji kierunkowych, a także wcześniejszego doświadczenia w tym zakresie. Aktualnie rynek oferuje dosłownie setki systemów CMS dla firmy, z których większość jest bezpłatna.

strony www

Rodzaje CMS

Do cieszących się największą popularnością systemów CMS dla sklepu, firm oraz stron prywatnych, należą: WordPress, Drupal, Joomla, ExpressionEngine, ModX, Umbraco, Contao, Concrete 5, DotNetNuke czy TextPattern. Trudno jednoznacznie stwierdzić, który z nich jest najlepszy, ponieważ każdy z nich posiada swoje zalety, ale i wady. Wybór konkretnej platformy powinien zależeć przede wszystkim od potrzeb firmy względem tworzonej strony www.

WordPress – najbardziej popularny, darmowy CMS

Wykonanie strony internetowej na darmowym WordPressie jest szczególnie łatwe. CMS ten zajmuje od lat najwyższe miejsce w rankingu popularności m.in. ze względu na swoją prostotę obsługi. Serwisy oparte na WordPressie są zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek oraz zgodne ze standardami W3C. Ponadto ogromna gama szablonów i pluginów do tej platformy pozwala na wykonanie właściwie każdej strony www.

Joomla – bezpłatna, elastyczna i wygodna w obsłudze

Dużym zainteresowaniem wśród osób stawiających serwisy cieszy się również Joomla. Jest szczególnie popularna w przypadku małych lub dużych firm, ze względu na wygodę i łatwość kontroli administracyjnej oraz elastyczność. Podobnie jak WordPress, zoptymalizowano ją pod kątem wyszukiwarek, co wpływa znacząco na możliwości reklamowe i marketingowe utworzonego na niej serwisu.

Drupal – darmowy CMS dla złożonych treści

Drupal jest również platformą typu open source, którą szczególnie poleca się stronom posiadających bardzo złożone lub skomplikowane treści. Może się poszczycić wieloma wtyczkami, rozszerzeniami i szablonami. Cechuje się ponadto wyjątkowymi możliwościami w zakresie tagowania oraz taksonomii.

strony www

Minimalistyczny TextPattern

Darmowy, elastyczny CMS TextPattern to system oparty o silnik PHP. Dzięki minimalistycznemu interfejsowi jest bardzo prosty w użytkowaniu. Oprócz tego wyposażono go w narzędzia do importowania, a także system antyspamowy. Oferuje sporą ilość rozszerzeń i motywów pozwalających dostosować wygląd oraz możliwości strony do konkretnych potrzeb.

Concrete 5 z supportem dla biznesu

Concrete 5 jest kolejnym popularnym, darmowym CMS-em opartym o PHP. Oferuje wsparcie dla aplikacji internetowych oraz support dla stron biznesowych, dzięki czemu może być polecanym wyborem w przypadku tworzenia serwisów korporacyjnych. Wybór idealnego CMS dla naszej strony zależy przede wszystkim od specyfiki umieszczanej treści, ale też wielkości serwisu. Warto dobrze przemyśleć tę decyzję, ponieważ to od niej będzie zależał późniejszy komfort korzystania ze strony.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź też inne nasze wpisy