Jak przystosować stronę internetową do potrzeb osób z niepełnosprawnościami?

Podczas tworzenia nowej szaty graficznej zazwyczaj skupiamy się na tym, by była estetyczna wizualnie oraz responsywna. Dopinamy kwestie UX, głównie w celu zwiększenia sprzedaży. Zazwyczaj zapominamy jednak o bardzo ważnej grupie docelowej, która również poszukuje informacji w internecie i korzysta z różnych usług. Są to osoby niedowidzące, niewidome czy niedosłyszące. Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób ułatwić im poruszanie się po Twojej witrynie, to świetnie! Jesteś jednym z nielicznych.

strony www

Strony internetowe dla osób niepełnosprawnych — z czym to się wiąże?

Istnieje kilka najważniejszych zasad, określonych w Web Content Accessibility Guidelines (WCAG), zgodnie z którymi powinieneś zaprojektować wygląd witryny. Skorzystaj z nich, jeśli zależy Ci na dotarciu do większej liczby osób w internecie. Dostępność dla niepełnosprawnych to kwestia często pomijana w trakcie projektowania, a jednak nie można przecenić jej znaczenia. Osoby z niepełnosprawnościami to niemal ⅓ wszystkich użytkowników sieci.

Zamieść w witrynie opcję zwiększenia czcionki

Prosty przycisk umożliwiający powiększenie tekstu będzie wielką pomocą dla osób niedowidzących. Umieść go w widocznym miejscu, żeby był łatwo dostępny. Mniejsze litery mogą zlewać się w nieczytelny ciąg znaków, uniemożliwiając odczytanie przekazu. Przycisk
powiększający treść oszczędzi czas osoby niedowidzącej, sprawiając że będzie ona chętniej odwiedzała taką stronę.

strony www

Umożliwiaj lepszy kontrast, aby tekst był czytelniejszy

Czasem nie pomoże nawet największa czcionka. Równie ważne jest umieszczenie przycisku zwiększającego kontrast. Normalny widok strony może zmywać się w nieczytelny zlepek kolorów. Choć czarno-biały kontrast może wystarczyć większości użytkowników, lepiej opracować dodatkowo wersję czarno-żółtą. Strona dostosowana do niepełnosprawnych powinna mieć jasną, czytelną strukturę treści, dzięki czemu osoba niedowidząca będzie mogła łatwo prześledzić całość tekstu.

Pamiętaj o uzupełnieniu tagów alternatywnych zdjęć

Programy odczytujące zawartość stron internetowych osobom niewidomym nie są w stanie samodzielnie zinterpretować grafik. Musisz im w tym pomóc, uzupełniając atrybuty alternatywne. Dzięki wyczerpującemu opisowi, każdy będzie w stanie zrozumieć pełną zawartość danej podstrony. Dostosowanie strony www dla niepełnosprawnych obejmuje dodanie atrybutów alt dla wszystkich najważniejszych obrazków.

Udostępnij transkrypcje filmów

Wśród użytkowników internetu są także osoby niesłyszące, które nie są w stanie w pełni zrozumieć nagrań audio i wideo. Z tego powodu tak ważne jest co najmniej opracowanie transkrypcji, ponieważ automatyczne napisy nie zawsze są dokładne. Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłoby umieszczenie w serwisie osobnych filmów z treścią interpretowaną na język migowy. Jednak niewiele firm ma na to czas oraz pieniądze, dlatego najczęściej z tej opcji korzystają instytucje państwowe.

Dostosowanie stron internetowych dla osób niepełnosprawnych to nie tylko ukłon w ich stronę. To także działanie mogące przyczynić się do wzrostu konwersji i większych zysków. Jeśli szukasz agencji, która pomoże Ci dotrzeć do wszystkich potencjalnych klientów — napisz do nas! Chętnie pomożemy w przygotowaniu strony dla niepełnosprawnych.

Źródła:

https://www.w3.org/TR/WCAG21/
https://smartbees.pl/blog/dostepnosc-stron-internetowych-dla-niepelnosprawnych-6-przydatnych-porad
https://promotraffic.pl/blog/jak-dostosowac-strone-do-potrzeb-osob-niepelnosprawnych