Skąd pozyskiwać zdjęcia na stronę internetową?

Jeśli prowadzisz serwis internetowy, z pewnością wiesz, jak wiele z punktu widzenia jego estetyki oraz funkcjonalności znaczą zdjęcia. Najczęstszy dylemat dotyczy tego, skąd je pozyskiwać, aby uatrakcyjnić zawartość witryny, jednocześnie nie naruszając praw autorskich. Z tego artykułu dowiesz się, skąd brać darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego oraz płatne grafiki na strony www.

strony www

Grafik, fotograf czy bank zdjęć?

Odpowiednio dobrane zdjęcie nie tylko dopełni tekst na stronie – często staje się głównym elementem, przyciągającym wzrok użytkowników serwisu. Jeśli pozwala na to budżet oraz możliwości, możesz zdecydować się na współpracę z fotografem lub grafikiem, którzy wykonają dla Ciebie profesjonalne zdjęcia i projekty. Zaletę takiego rozwiązania z pewnością stanowi unikalność kompozycji – na Twojej stronie lub blogu znajdą się fotografie, których nie będzie miał nikt inny. Alternatywą dla takich kooperacji jest baza zdjęć, czyli popularny stock – w sieci znajdziesz wiele banków oferujących płatne oraz darmowe grafiki.

Darmowe zdjęcia i grafiki – najpopularniejsze stocki

Ze źródeł udostępniających darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego możesz korzystać całkowicie bezpłatnie. Zwykle jedyny warunek, który musisz spełnić, dotyczy założenia konta w serwisie. W zamian za to możesz pobierać bezpłatnie wysokiej jakości fotografie oraz grafiki udostępniane przez autorów na zasadzie licencji CC (Creative Commons). Do najpopularniejszych baz ze zdjęciami oferowanymi za darmo należą m.in.: Pixabay, Unsplash czy Pexels. Każdy z tych serwisów współpracuje z profesjonalnymi fotografami, oferując ponad milion plików JPG, PNG, ilustracji oraz grafik wektorowych na potrzeby projektowania.

strony www

Płatne banki i bazy zdjęć

Alternatywę dla serwisów oferujących darmowe grafiki, stanowi płatna baza zdjęć, oferująca fotografie w zamian za jednorazową, lub abonamentową opłatę. Do najpopularniejszych portali, z których możesz skorzystać, zaliczają się: Adobe Stock, Shutterstock oraz 123RF. W odróżnieniu od bezpłatnych źródeł umożliwiają one pobieranie fotografii w różnych rozdzielczościach, a także nierzadko zdjęć klasy premium na wyłączność. Jeśli zależy Ci na tym, by mieć na swojej stronie fotografie, których próżno szukać u konkurencji, płatny bank
zdjęć będzie najlepszym wyborem.

Darmowe zdjęcia do użytku komercyjnego? Zawsze sprawdź warunki licencji!

Niezależnie od tego, z jakich źródeł korzystasz przy pobieraniu grafik na stronę www, masz obowiązek upewnić się, że licencja, na której publikowane są pliki, zezwala na ich wykorzystanie zgodnie z Twoimi zamiarami. Pobranie (darmowego lub płatnego) zdjęcia nie jest równoznaczne z jego zakupem na własność, a jedynie z nabyciem licencji. Szczególną uwagę zwróć na pliki oferowane przez darmowe bazy fotografii. Zdarza się bowiem, że nie każdy ze stocków zezwala na wykorzystywanie oferowanych przez siebie materiałów na użytek komercyjny – czasem konieczne może okazać się uiszczenie stosownej opłaty.