5 błędów popełnianych przy projektowaniu stron internetowych

projektowanie stron internetowych

Zaprojektowanie profesjonalnej, użytecznej dla użytkowników, ale i robotów wyszukiwarek strony internetowej nie jest prostym zadaniem. Pomimo licznych poradników, tutoriali czy kursów, wciąż wielu webmasterów popełnia błędy wpływające na wygląd oraz funkcjonalność serwisu. Jakie są najczęściej popełniane błędy przy projektowaniu stron?

Projektowanie stron www – najczęściej popełniane błędy

Błędów popełnianych przez osoby projektujące oraz opracowujące strony i serwisy internetowe jest naprawdę wiele. Do najważniejszych należą:

brak responsywności strony,
nieintuicyjna obsługa serwisu,
skopiowany content,
brak aktualizacji strony,
niedopasowana kolorystyka.

strony www

 

Tworzenie stron www nieresponsywnych

 

Liczne badania i statystyki pokazują, że użytkownicy internetu najczęściej przeglądają strony www na urządzeniach mobilnych. Mimo to wciąż wielu projektantów serwisów zapomina o odpowiednim dostosowaniu witryny do różnych typów urządzeń oraz przeglądarek. Nie ma potrzeby tworzenia kilku różnych wersji, dostosowanych odpowiednio do laptopów, smartfonów czy tabletów. Wystarczy stworzyć wersję responsywną strony (tzw. RWD, od ang. Responsive Web Design), czyli taki serwis, który automatycznie dopasowuje się do typu przeglądarki oraz urządzenia stosowanego przez usera. Strona RWD zawsze wyświetla użytkownikowi poprawny układ treści i grafiki.

strony www

 

Strona nieintuicyjna w obsłudze

 

Ważny element komfortowego przeglądania strony stanowi intuicyjność obsługi. Nawigacja w witrynie powinna być prosta, czytelna, a przy tym szybka. User nie ma czasu ani ochoty na mozolne poszukiwanie interesujących go opcji czy informacji. Dlatego też ważne jest odpowiednie posegregowanie materiałów i dokumentów oraz zamieszczenie ich w łatwych do znalezienia kategoriach. Nie należy przy tym przesadzać z ilością kategorii – przesycenie menu w treści jest również niewskazane. W serwisie powinny się także znaleźć dane kontaktowe i adresowe firmy.

strony www

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź też inne nasze wpisy