Co to znaczy, że strona www jest responsywna?

projektowanie stron internetowych

Smartfon, laptop, komputer stacjonarny, tablet – bez względu na to, na jakim urządzeniu przeglądasz stronę internetową, chciałbyś, aby była ona zawsze czytelna i przejrzysta. Odpowiedź na to zapotrzebowanie stanowi posiadanie responsywnej strony internetowej. Czym jest konkretnie i jakie są jej zalety? Dowiedz się z poniższego wpisu.

Responsywna strona internetowa – dlaczego warto ją posiadać?

O responsywności serwisu mówimy wówczas, kiedy wygląd oraz układ strony internetowej dostosowuje się automatycznie do rozmiaru okna przeglądarki, na której serwis jest wyświetlany. Responsywna strona internetowa (określana również skrótem RWD – od ang. Responsive Web Design) jest uniwersalna, co oznacza, że wyświetla się w taki sam sposób na komputerze, smartfonie oraz innym urządzeniu mobilnym. Skalowanie strony pozwala dopasować wszystkie elementy konieczne do funkcjonowania serwisu, a także te dodatkowe, w tym przede wszystkim rodzaj czcionki, wielkość poszczególnych elementów czy też grafikę.
Detale, np. przyciski, które na laptopie są klikane, na urządzeniach mobilnych są zmieniane w elementy dotykowe. Ponadto zazwyczaj strona wyświetlana na smartfonach posiada mniej grafik oraz ozdobnych elementów, co wpływa korzystnie na komfort przeglądania serwisu. To wszystko sprawia, że prezentuje się on równie dobrze na sprzęcie wyposażonym w przeglądarkę Firefox, Chrome, Opera, Internet Explorer lub Safari, a także przy każdej rozdzielczości ekranu.

strony www

Zalety strony responsywnej

Strona RWD pozwala na automatyczne dostosowanie rozdzielczości strony do wyświetlacza stosowanego urządzenia, a także do przeglądarki używanej przez usera. Dzięki temu strona jest komfortowa w przeglądaniu, a użytkownik nie musi np. przesuwać całej strony palcem w bok albo przybliżać ręcznie zawartej na niej treści. Użytkownicy chętniej powracają także na takie w pełni zoptymalizowane strony, czego rezultatem są liczne korzyści dla firmy, m.in. sprzedażowe czy wizerunkowe.
Stworzenie strony responsywnej wiąże się również z oszczędnościami. Opracowanie serwisu, który prezentuje się świetnie na dowolnym urządzeniu, wyklucza konieczność projektowania odrębnych wersji witryny przeznaczonych na urządzenia mobilne, komputery, na czytniki e-booków, a także na różne przeglądarki czy typy urządzeń. To pozwala zaoszczędzić pieniądze, które można przeznaczyć np. na kampanie promocyjne albo innego rodzaju rozwój firmy.
Co ważne, responsywność witryny to również jeden z elementów, na które zwracają uwagę algorytmy Google. Strony RWD są lepiej przez nie postrzegane, czego skutkiem jest bardziej efektywne pozycjonowanie serwisu oraz uzyskanie przez niego wyższych pozycji w wyszukiwarce.

strony www

Stworzenie od podstaw czy przerobienie strony na RSW?

Jeśli dopiero planujesz stworzenie strony internetowej, to już zawczasu zaplanuj, aby była ona responsywna. Jeśli natomiast posiadasz już standardową stronę www, to warto pomyśleć o jej przekształceniu w wersję RSW. Przerobienie strony na responsywną można wykonać dzięki specjalnym aplikacjom, gotowym plikom typu .css albo .js, na których można bazować, tworząc własne szablony responsywne. Wybierając aplikację do tworzenia strony RSW, warto zdecydować się na wersję umożliwiającą edycję źródła, a tym samym dostosowanie go do potrzeb indywidualnych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź też inne nasze wpisy